Kars Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hasar tespit çalışmaları nasıl yapılıyor? Bakanlık süreci paylaştı

Hasar tespit çalışmaları nasıl yapılıyor? Bakanlık süreci paylaştı

SoleKinG SoleKinG -
13 0

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili kapsayan zelzelelerin ardından hasar tespit çalışma sürecinin nasıl yapıldığını hazırladığı kamu spotu sinemasında anlattı. Ayrıyeten kamu spotu görüntüsünde vatandaşların hasar tespitleriyle ilgili bilgi edinme ve itiraz süreçleri yer aldı.

“HASAR TESPİTİ TÜM DÜNYA LİTERATÜRÜNDE YER ALDIĞI ÜZERE GÖZLEMSEL İNCELEMEYE DAYALIDIR”

Bilgilendirme görüntüsünde “Hasar tespit çalışmaları tüm dünya literatüründe yer aldığı üzere gözlemsel incelemeye dayalıdır. Bu incelemede binaların kolon, perde, kiriş üzere taşıyıcı olan ve bölme duvar ve kaplama üzere taşıyıcı olmayan elemanlarında oluşan hasarlar belirlenmektedir. Binalar hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık olarak sınıflandırılmaktadır.” sözleri kullanıldı.

“BİNANIZIN HASAR DURUMU E-DEVLET YA DA WWW.HASARTESPİT.CSB.GOV.TR ADRESİNDEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ”

Ağır hasarlı ve acil yıkılacak binaların katiyetle kullanılmaması gerektiği belirtilen bilgilendirme görüntüsünde ayrıyeten şu bilgilere yer verildi:
“Hasarsız ve az hasarlı binalar büsbütün kullanılabilirken, orta hasarlı binaların detaylı deprem performanslarının kıymetlendirilmesi gerekmektedir. Ağır hasarlı ve acil yıkılacak binaların mutlaka kullanılmaması ve denetimli bir biçimde yıkımının gerçekleştirilmesi zaruridir. Binanızın hasar durumu e-Devlet ya da www.hasartespit.csb.gov.tr adresinden öğrenebilir, hasar tespit müracaatlarınızı bu adreslerden yapabilir, yahut afet bölgelerindeki taşınabilir bağlantı merkezlerine başvurabilirsiniz.”

“İTİRAZ MÜRACAATLARI 1 AYLIK MÜDDET İÇİNDE E-DEVLET VE İRTİBAT OFİSLERİNE YAPILACAK”

Videoda ayrıyeten hasar tespit sonuçlarının mahalle muhtarlıklarında ilan edilmesinin akabinde 1 aylık itiraz mühletinin bulunduğu bilgisi verildi. Bu müddet içerisinde vatandaşların e-Devlet üzerinden ve irtibat ofislerinden itiraz müracaatlarını yapabileceği, yapılan itiraz müracaatları doğrultusunda tekrar hasar tespitinin yapılarak kesin sonuç elde edileceği tabir edildi.

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir