Kars Haberlerim

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Zelzeleyle birlikte HAARP savları gündeme gelmişti! Pekala ne kadar gerçekçi?

Zelzeleyle birlikte HAARP savları gündeme gelmişti! Pekala ne kadar gerçekçi?

SoleKinG SoleKinG -
17 0
 • HABER 7

Hemen çabucak her zelzele felaketinden sonra gündeme gelen HAARP teknolojisi, evvelkilere benzeri biçimde Kahramanmaraş sarsıntılarından sonra da konuşulmaya başlandı. Savların merkezinde ise, ABD flamalı geminin Çanakkale’de görülmesi vardı. Ancak uzmanlar, HAARP teknolojisinin Türkiye’de yaşanan zelzelenin tetikleyici öge olarak görülmesini komplo teorisine bağlıyor.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Doç. Dr. Emre Timur, YouTube kanalı üzerinden yapmış olduğu açıklamada HAARP teknolojisini derinlemesine işlerken, hayli küçük bir granit modülünü kırabilmek için 28 Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne gereksinim duyulduğunu aktardı. İşte, Doç. Dr. Emre Timur’un açıklamaları:

“HAARP SİSTEMİNİN KULLANILDIĞINA DAİR HİÇBİR BİLİMSEL YAYIN BULUNMUYOR”

İlk olarak HAARP teknolojisini tanımlayarak yola koyulan Doç. Dr. Emre Timur, bu sistemin kullanıldığına dair hiçbir bilimsel datanın olmayışını şu sözlerle vurguladı:

“HAARP ismi ‘Yüksek Frekanslı Faal Kutup Işıkları Araştırma Programı’nın kısaltması. Program, 1990 yılında ABD Hava Kuvvetleri (USAF) tarafından uzun uzaklıklı bağlantı gereksinimi nedeniyle başlatıldı ama 2014 yılında Alaska Fairbanks Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü’ne devredildi. Alanda kullanılan frekans aralığı 2,6 MHz ile 10 MHz ortasında. Tesisin kendi tabirine nazaran ELF/VLF bandında yayın yapılmıyor. Tesis, 3,6 megawatt (MW) irtibat gücüne ulaşmak için her biri altı çift 10 kilowatt (kW) verici içeren 30 verici kümesi kullanıyor. Toplam 180 adet çapraz-dipol HF (yüksek frekans) anten bulunuyor ve buna iyonosfer araştırma aygıtı (IRI) ismi veriliyor. Hedefse 60-80 kilometreden başlayarak 500 kilometre irtifaya kadar uzanan iyonosefer-termosferin araştırılması.

HAARP, Alaska’nın doğu kısmında, Kanada sonuna yakın bir bölgede bulunuyor. Zelzelenin olduğu Pazarcık bölgesine uzaklılığı 8885,73 kilometre. Bugün külliyen sivil araştırmalar yapılan bir alan. Merkezin araştırma disiplinleri içinde ‘detection of cavities on earth’ başlığı dikkat çekiyor. Yani, yer içerisindeki boşlukların tespit edilmesine yönelik araştırmalar yapacaklarını tabir ediyorlar. Lakin yerküre içerisinde HAARP sisteminin kullanıldığına dair hiçbir bilimsel yayın bulunmuyor. Bu disiplini yazarak herhalde bu türlü bir perspektiflerinin de olduğunu belirtmek istiyorlar. Aslında gerek kullanılan frekans bandı nedeniyle, gerekse bulunduğu yer prestijiyle bu türlü bir çalışmaya uygun olmadığını düşünüyorum.”

BİR GRANİTE 28 NÜKLEER SANTRAL

‘Avuç içi’ büyüklüğünde bir granitin kırılabilmesinin bilimsel olarak mümkün olmadığını, bunun için 28 tane nükleer santrale gerek duyulduğunu söyleyen Doç. Dr. Timur: “Peki elektromanyetik dalgalarla bu gücü üretebilir miyiz? Örneğin Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde 4 adet, her biri 1200 MW gücünde ve toplam 4800 MW çıkış gücüne sahip reaktör bulunuyor. Demek ki; avuç içi kadar bir graniti kırmak için bile 28 adet Akkuyu Nükleer Santrali’ne gereksinimimiz var. Bu fizikî olarak mümkün değil. 28 tane nükleer santralin toplam çıkış gücünü bir lazere odaklayıp elektromanyetik huzme biçiminde bir yüzeye kayıpsız biçimde gönderip onu kırmak… Mümkün değil! Günün birinde bunu insanoğlu geliştirse bile, basınçla birlikte sıcaklık artışı üzere farklı fizikî olgular da gelişecektir” dedi.

Eldeki bilgilerden yola çıkan akademisyen, görüntünün sonuç kısmında son derece kritik şu iki değerlendirmede bulundu:

 • Mevcut rastgele bir elektromanyetik kaynakla yer içinde bulunan kayaçları etkileyerek üzerlerinde kırılma için basınç oluşturulması bugünkü teknoloji ile mümkün değil.

 • HAARP sistemi; bulunduğu yer, anten uzunluğu ve geometrisi, kullandığı elektromanyetik dalga frekansları ve çıkış gücü nedeniyle yerin derinliklerine tesir edemez. Bu tesiste üretilen bir sinyal Türkiye’ye ulaşamaz. Bu şartlar jeofiziksel hesaplamalara nazaran mümkün değildir.

ABD FLAMALI GEMİDEN SARSINTIYA VARAN KOMPLO TEORİSİ

Anadolu Ajansı Teyit Çizgisi, sarsıntının birinci günlerinde İstanbul Boğazı’na demirleyen ABD flamalı savaş gemisinin ulusal basında ve toplumsal medyada neden olduğu ‘deprem’ argümanları üzerine bir araştırmada bulundu. Üstelik birebir günlerde ‘HAARP teknolojisiyle bir sarsıntısı tetiklemek mümkün mü?’ ve ‘Kağıthane depremi’ sorguları internetin trendleri ortasındaydı.

Teyit Sınırı, araştırmanın sonucunda dolanımdaki dezenformasyon niteliğindeki paylaşımların ‘komplo teorisi’ olarak değerlendirildiğini şu sözlerle özetledi:

 • İddianın bilimsel karşılığı yok.

 • Gemideki kumandan, Türkiye’ye geliş nedenlerini açıkladı.

 • İnternette tezle ilgili geçmişten bugüne çok sayıda içeriğe rastlanıyor.

HATAY DEPREMİNDEKİ IŞIK

ABD flamalı geminin yol açtığı komplo teorilerinin bir gibisi 2 gün evvel meydana gelen Hatay zelzelesiyle tekrar gündeme geldi. Bu kere de zelzeleden sonra ortaya çıkan ışık çok konuşulmuştu.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı’na bağlı Dezenformasyonla Uğraş Merkezi (DMM), mevzuya ait olarak bir bülten yayınlayıp şu özetlemede bulunmuştu:

“Ülkemizde meydana gelen zelzeleler sırasında görülen kısa vadeli ışımalar, afet sonrası birçok komplo teorisi ve dezenformasyona bahis olmuştur. Birçok defa bu ışıkların sarsıntılar oluşturan bir sistemin işareti olduğu tez edilmiştir. Zelzelesi oluşturan güç birikimi, kayaçları oluşturan kimi minerallerin elektriksel özelliklerinde değişime neden olmaktadır. Yarar hareketin başlamasıyla biriken güç özgür kalmakta, bir yandan sarsıntı meydana gelirken öbür yandan elektriksel değişim parlak ışımalara yol açmaktadır. Sarsıntıda gözlemlenen parlak ışımalar, kayaçlardaki mineraller ile ilgili olarak ortaya çıkmaktadır ve sadece makul şartlarda oluşmaktadırlar. Zelzele sırasında görülen ışıklar, yerden 200 metre yüksekliğe kadar çıkabilmekte ve birtakım durumlarda yıldırımlar halinde belirmektedir. Mavimsi alevlere ve ışık kürelerine benzeyen sarsıntı ışıkları, kısa müddette kaybolmaktadır. Bu ışımalar zelzele sonrasında değil, zelzele sırasında görülmektedir”

HAARP NEDİR?

Yüksek Frekanslı Faal Güneşsel Araştırma Programı (İngilizce: High Frequency Active Auroral Research Program) ya da kısaca HAARP, ABD Ordusu, ABD Donanması ve Alaska Üniversitesi tarafından ortak yürütülen İyonosfer’in özelliklerini ve davranışlarını araştırmak üzere Alaska’da sürdürülen çalışmadır. Birinci kere Sırp asıllı Amerikalı bilim adamı Nikola Tesla tarafından ortaya atılmış bir fikirdir.

KAYNAK: HABER7

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir