Kars Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD’de göçmen botu alabora oldu: 8 meyyit

ABD’de göçmen botu alabora oldu: 8 meyyit

SoleKinG SoleKinG -
11 0

San Diego Polis Departmanı’nın yaptığı açıklamaya nazaran, kelam konusu olay, “Blacks Sahili”nde meydana geldi ve 8 kişi hayatını kaybetti.

Arama kurtarma çalışmaları, ağır sis altında dün gece başlatıldı. Sisin çalışmaları engellemesi nedeniyle helikopter uçuşları da gerçekleştirilemedi. Kurtulan bayanlardan biri, alabora olan göçmen botunun Meksika’dan geldiğini söyledi.

ABD’YE GÖÇ

ABD’ye çoklukla Güney Amerika üzerinden gelen göçmenler, Meksika’yla olan kara sonunu kullanarak geçiyor. California Kamu Siyaseti Enstitüsü’ne nazaran, yalnızca California’da, eyalet nüfusunun yaklaşık yüzde 22’sini oluşturan 11 milyon yasa dışı göçmen bulunuyor.

ABD Gümrük ve Hudut Müdafaa Ünitesi (CBP), Meksika hududunda durdurulan sistemsiz göçmenlerin sayısının, Aralık 2022’de geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 40 artarak 251 bin 487 olduğunu açıklamıştı.

ABD Lideri Joe Biden, 5 Ocak’ta Küba, Haiti, Nikaragua ve Venezuela’dan göçmenlerin, acil insani münasebetlerle, süreksiz mühlet ülkede kalmasına müsaade veren karar kapsamında ABD’ye alınabileceğini söylemişti.

Biden, bu çerçevede ayda yaklaşık 30 bin göçmenin kabul edileceğini belirterek, göçmenlerin çevrim içi müracaat yapmaları, uçak biletlerini ödemeleri ve finansal sponsor bulmaları halinde 2 yıl ülkede yaşamalarına ve çalışmalarına müsaade verileceğini açıklamıştı.

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir