Kars Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Zelzele dede olacakları bir bir anlatmış! Ahmet Mete Işıkara’nın Hatay uyarısı ortaya çıktı

Zelzele dede olacakları bir bir anlatmış! Ahmet Mete Işıkara’nın Hatay uyarısı ortaya çıktı

SoleKinG SoleKinG -
12 0

Merkezi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan peş peşe meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki büyük depremler büyük yıkıma yol açtı. “Asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremler en çok Hatay’dan hissedildi. 

HATAY İÇİN YAPTIĞI SARSINTI UYARISI ORTAYA ÇIKTI

10 yıl evvel hayatını yitiren Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Sarsıntı Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve periyodun Kızılay Derneği Lider Başdanışmanı Prof. Dr. Mete Işıkara’nın (Deprem dede) Hatay sarsıntısı için ikazlar yaptığı ve bir an evvel önlem alınması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunduğu ortaya çıktı.

“HATAY’DA UZUN BİR MÜDDETTİR SARSINTI YOK”

2011 yılında Adana’da düzenlenen bir panelde konuşan Işıkara, 7 büyüklüğündeki muhtemel bir Hatay zelzelesi için şu ihtarları yapmıştı:

“Hatay’da da uzun bir müddettir zelzele yok. Bilhassa 7’nin üzerinde zelzele yok. Ancak geriye baktığınız vakit Hatay’da 7’nin üzerinde zelzeleler olmuş. Hatta Hatay’a gidip Hataylılarla konuşursanız, onlar ‘Hatay, 1-2 kere yerle bir olmuş. Yerin altına göçmüş’ diye tabir ederler. Hatay’da olabilecek bir zelzele Adana’yı da, Mersin’i de Gaziantep’i de etkileyecek. Kocaeli nasıl geniş alanı etkilediyse, burada birebir halde etkileyebilir. Bu gerçeği bilip korkmak yerine, önlem almak gerekiyor.”

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir