Kars Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. FIBA Kıtalararası Kupa, Singapur mesken sahipliğinde birinci kez Asya’da gerçekleşecek

FIBA Kıtalararası Kupa, Singapur mesken sahipliğinde birinci kez Asya’da gerçekleşecek

SoleKinG SoleKinG -
13 0

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), 33. sefer organize edilecek FIBA Kıtalararası Kupa’nın Singapur’da birinci defa düzenleneceğini açıkladı.

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) ve Singapur Spor Bakanlığı, FIBA Kıtalararası Kupa’yı birinci sefer Asya’yı da kapsayacak halde genişleten ve çağdaş kulüp basketbolunu daha düzgün yansıtacak 3 yıllık bir paydaşlık üzerinde mutabakata vardı. Singapur Spor Merkezi, 21-24 Eylül 2023 tarihlerinde 33. sefer düzenlenecek aktifliğe konut sahipliği yapacak ve FIBA Kıtalararası Kupa böylelikle birinci kez Asya’da düzenlenecek. Bu nedenle karşılaşma, lokal ve kıtasal liglerin takvimi ile milletlerarası oyuncuların programına daha verimli bir formda ahenk sağlamak ismine eylül ayında gerçekleşecek.

FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis mevzuyla ilgili olarak, “Bu muahede, hem jenerasyonlar öncesine dayanan bir basketbol hayalinin gerçekleşmesi hem de global kulüp basketbolunun geleceği için bir yükselme rampası fonksiyonu görüyor. Kültürlerin birleştiği Singapur, bunun hayata geçmesi için ülkü bir yer. 1966’da düzenlenen birinci FIBA Kıtalararası Kupa, vizyonerler tarafından tasarlanan ilham verici bir etkinlikti. Basketbol yoluyla farklı kültürleri birleştirmeye yardımcı olacak bir müsabaka düşünüldü fakat aktifliğin bir gün dünyanın her köşesinden kulüplerin rekabet ettiği bir noktaya geleceğini o vakitler yalnızca hayal etmişlerdi” dedi.

Singapur’da eylül ayında düzenlenecek aktiflikte gayret eden kulüp sayısı dört gruptan altı gruba çıkacak ve FIBA ile Çin Basketbol Birliği tarafından ortaklaşa seçilen bir Çin kulübü, son iki yılda olduğu üzere birebir dört kıtanın ligini temsil eden dört ekibe katılacak. Altıncı ekip, FIBA tarafından daha sonra açıklanacak. Bu dört grup ortasında FIBA ve NBA paydaşlığıyla yürütülen 12 Afrika ülkesinden en uygun 12 kulüp kadrosunun yer aldığı profesyonel bir lig olan 2023 Basketbol Afrika Ligi (BAL) şampiyonu, 2022-23 Basketbol Şampiyonlar Ligi şampiyonu, Basketbol Şampiyonlar Ligi Amerika 2022-2023 şampiyonu ve bir Amerika Basketbol Birliği (NBA) Gelişim Ligi (G League) ekibi yer alacak.

Mark Tatum: “Şampiyonların bu yıl Singapur’da yapılacak turnuvada temsil edileceği için heyecanlıyız”

NBA Komiser Yardımcısı ve Uygulayıcı Genel Müdürü Mark Tatum ise, “FIBA Kıtalararası Kupa, NBA dışındaki en uygun kulüp kadroları için değerli bir vitrin ve dünya çapındaki profesyonel basketbol liglerinin gücünü yansıtıyor. NBA G League Ignite ve Basketbol Afrika Ligi şampiyonlarının bu yıl Singapur’da yapılacak turnuvada temsil edileceği için heyecanlıyız” halinde konuştu.

Toh Boon Yi: “Basketbol her vakit Singapurlular ortasında tanınan bir spor olmuştur”

Spor Singapur İcra Şurası Lider Yardımcısı Toh Boon Yi de görüşlerini şu halde aktardı:

“Basketbolseverlere birinci sınıf basketbol aksiyonunu yaşatacak olan FIBA Kıtalararası Kupa’ya mesken sahipliği yapmaktan memnunluk duyuyoruz. Basketbol her vakit Singapurlular ortasında tanınan bir spor olmuştur. FIBA Kıtalararası Kupa bu ilgiyi daha da artıracak ve daha fazla beşere, bilhassa de gençlere basketbol oynamaları ve izlemeleri için ilham verecek.”

FIBA Kıtalararası Kupa’nın son şampiyonu İspanyol kulübü Lenovo Tenerife olurken, Real Madrid, kupayı beş defa kazanarak kupa tarihinin en çok madalya kazanan kulübü olmaya devam ediyor. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor

Kaynak: Haberler.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir