Kars Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Bakanların sakalları toplumsal medyada gündem olmuştu… Bakan Koca’dan ibretlik cevap

Bakanların sakalları toplumsal medyada gündem olmuştu… Bakan Koca’dan ibretlik cevap

SoleKinG SoleKinG -
10 0

Asrın felaketi sonrası bütün kurumlarıyla büyük bir seferberliğe giren hükümet alanda da birinci günden bu yana bakanlarıyla vatandaşın yanında çalışmaları koordine etme manasında dayanak vermeye devam ediyor.

Uzun müddettir bölgede olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, 6 Şubat sarsıntısının akabinde sakallarını kesmemeleriyle toplumsal medyanın da gündemine düştü. Bazıları bakanların bu görünümünü eleştirirken, bazıları ise daha destekleyici yorumlar yaptı.

“ANADOLU’DA CENAZE SAHİBİ DEFİNDEN SONRA SAKALINI KESER”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sakalını neden kesmediğine yönelik soruya cevap verdi. Gazeteci İsmail Saymaz’a konuşan Koca şu sözleri kullandı;

(Bir mühlet susuyor) Nasıl söz edeyim, bilemiyorum. Doğrusu, hissiyatım şu: 10 binlerce canımızı kaybetmişiz. Şu an, yıkılmış bir hastanemizin ve altında kalan sıhhat çalışanlarımızın olduğu, 400’ü geçen tabip ve sıhhat çalışanımızın hayatını kaybettiği bir felaketten bahsediyoruz. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Defin süreci bitmiş değil. Yasımız devam ediyor. Anadolu’da cenaze sahibi definden sonra sakalını keser. Benim, doğrusu arama kurtarma faaliyetleri bitmeden kesmek içimden gelmiyor, kesemedim., “Defin süreci bitmiş değil. Yasımız devam ediyor. Anadolu’da cenaze sahibi definden sonra sakalını keser. Benim, doğrusu arama kurtarma faaliyetleri bitmeden kesmek içimden gelmiyor, kesemedim” dedi.

“RAKAM 51 BİN 200’Ü GEÇTİ. BU TÜRLÜ BİR OPERASYON OLAMAZ”

“Yaralıların ne kadarı hangi vilayetlere dağıldı?” sorusuna Koca “İl dışına naklettiğimiz hasta sayısı ne kadar, biliyor musunuz? 51 bin 200’ü geçti. Bu türlü bir operasyon olamaz. Hatay’dan Adana’ya karayoluyla, İskenderun’dan da yüklü Mersin’e… İskenderun’a naklettiğimiz hasta sayısı 7 bini, Adana’ya 6 bini buldu. Yüklü Adana, Mersin, Ankara ve İstanbul halinde. Havadan 2 bin, karayoluyla 48 bin 800’e yakın. Deniz yoluyla İskenderun’dan Mersin’e 327 hasta nakledildi.” kelamlarıyla karşılık verdi.

HALA ENKAZDAN SAĞ ÇIKMA İHTİMALİ VAR MI?

Hala enkazdan sağ kurtarılma ihtimalinin olduğunu tabir eden Koca “Şu an ceset olmadığından emin olunca arama kurtarma faaliyetleri sonlandırılıyor. Arama kurtarmanın devam ettiği Hatay’da iki-üç bina üzere kaldı. Birkaç gün içinde bitmiş olur.” dedi.

EN FAZLA ZORLANILAN VİLAYET HATAY

Koca binaların yüzde 63-64’ünün çökük yahut ağır hasarlı olduğu Hatay’ın operasyon manasında en güç vilayet olduğunu “Hatay! Zelzelenin tesirinin en fazla görüldüğü vilayet, Hatay. Hatay öteki vilayetler kadar diyebiliriz. Antakya, Defne ve Kırıkhan’da 700 bin nüfustan bahsediyoruz. Binaların yüzde 63 – 64’ü ya çökük yahut ağır hasarlı. Girilebilecek bina yok. Binaların üçte ikisinin kullanılmaz olması nedeniyle öbür vilayetlere nazaran iki üç kat fazla. Lakin operasyon ve müdahale zorluğu manasında tahminen 10, tahminen 15 kat daha fazla.” kelamlarıyla söz etti.

 

 

Kaynak: Haber7

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir